Železnice blog

Úzkokolejné Železnice - Česko - blog

Novější úzkokolejné blogy


Zahradní železnice Střížov na Hané

Dne 11.8.2013 příznivci Zahradní železnice Brno a Zahradní železnice Drásov po dlouhé době a rozhodování udělali návštěvu na Zahradní železnici ve Střížově. Návštěvu kolejiště na dvorku a zahradě p. Váni jsme zachytili na několika fotografiích. Model kolejiště je jistou zmenšeninou 1:22,5 velikosti G úzkokolejných drah. Na zahradním kolejišti je několik stanic. Z toho jsou dvě koncové a dvě průběžné. Další výstavba původní koncové stanice v domovních prostorách byla prozatím zavržena. Na mechem a dalšími rostlinami zarostlé koleji stál manipulační jeřáb a dále kolej byla zcela nesjízdná. Také ozubnicová část dráhy je v rekonstrukci z důvodů "ujetí svahu" po vydatných deštích. Pan majitel zahradní železnice postavil nový plot - zeď oddělující sousední dvorek (zahradu). Z tohoto důvodu zrušil původní tunel a rozšířil koncové nádraží pod tůjemi o dvě koleje. Také umístění nekterých modelových staveb doznalo určitých změn. Další změny byly provedeny v horní části zahrady, kde byly dosazeny zahradní židle pro unavené návštěvníky, fotiče a šotouše. Počasí pro návštěvu zahradního modelu se vydařilo. Jadranská vedra již pominula a tak při posezení nás ovíval lehký letní větřík. Na kolejišti přibyla také partie kamenolomu viditelná zajména z horní - zadní části zahrady.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Modelový svět Žďár/Sázavou

Dne 13.7.2013 příznivci Zahradní železnice Brno udělali návštěvu Modelového světa ve Žďáru/Sázavou. Návštěvu kolejiště v Kulturním domě ve Žďáře jsme zachytili na několika fotografiích. Model kolejiště je jistou zmenšeninou 1:87 velikosti HO dráhy Tišnov - Žďár/Sázavou - Havl.Brod. Na Kolejišti je krom stanice Žďár/Sázazovou také stanice Nové Město na Moravě, stanice Nedvědice a zastávka Hamry/Sázavou (Je opačně situovaná kvůli prostoru). Jediná stavba, která na kolejiště úplně nepatří je model železničního viaduktu z Kryštofova údolí (Holubov) v Jižních Čechách což jinak spokojený divák vekloryse přehlédne. (Pozn.: Obec Kryštofovo Údolí s kamenným klenutým viaduktem je v Severních Čechách). Model je samozřejmě velmi pěkně zpracován a jedinou necností celého kolejiště je málo prostoru pro návštěvníky. Při návštěvě cca 10 osob v prostoru pro platící diváky máte pocit, že se s fotoaparátem na některé modely nedostanete a při přítomnosti dvojnásobného počtu diváků (tj. 20 lidí) má člověk pocit, že už se vůbec nikam nedostane. Z hlediska plateb návštěvníků je to zajisté škoda, protože takto utrpí klubovní kasa neboť pokud zájemce o vstup odradí omezené prostory, nemusí se příště na návštěvu zařízení vypravit - respektive může si vybrat jiný areál - např. Polničku nebo zahradní železnici v Drásově. V přípravě je na kolejišti také stavba modelu úzkokolejné polomové drážky pro malé lokomotivky a oplenové či plošinové vozíky pro svoz polomového dřeva.

Modelová železnice Modelová železnice Modelová železnice Modelová železnice Modelová železnice

Zahradní železnice Brno

Zahradní železnice Brno - pod Mniší horou bohužel měla letos dva výpadky z technických důvodů. Doufejme že vyjdou další termíny - červencový, srpnový a zářiový. Na Vaši návštěvu se budou těšit provozovatelé zahradní železnice. Jinak teplé jarní počasí bylo vystřídáno počasím deštivým, některých případech přímo záplavami. Tráva na zahradě roste o stošest a je potřeba ji postupně likvidovat aby nepřerostla. Webík zahradní železnice pod Mniší horou je postupně doplňován o německou a anglickou verzi.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Zahradní železnice v Drásově - jaro

Pro pořádek stránek Zahradní železnice Drásov byl spuštěn ještě druhý web Zahradní železnice Drásov. Doufejme, že nepříjemná zima brzy skončí my budeme moci si užít teplého jarního počasí.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Zahradní železnice v Drásově v roce 2013

Vzhledem k nestabilitě serveru firmy IC.cz byl spuštěn nový web Muzeum polní železnice v Drásově. Provozní dny se v rámci rodinných pasů se rozšířily na dvě neděle v měsíci. Jde o vždy první neděli a předposlední neděli v daném měsíci. V obou termínech se jezdí ve zkrácené zimní provozní době od 12:00 do 16:00 hodin. V rámci rodinných pasů v muzeu platí příslušné slevy a rozšířená provozní doba o jednu neděli v měsíci navíc.

Spuštění nového webu zahradní železnice

Vzhledem k nestabilitě serveru firmy IC.cz byl spuštěn také nový web zahradní železnice pod Mniší horou v Brně-Bystrci. Nový web obsahuje některá nová data o provozovaných modelech ve skanzenu miniatur zahradní železnice pod Mniší horou. Doufáme že se Vám na novém serveru bude líbit. Budou postupně přidávány velké předlohy modelů zahradní železnice pod Mniší horou. V sezoně 2013 se bude jezdit tradičně v letních měsících od května do září.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Jízdy na zahradní železnici v Drásově do konce roku 2012

Vzhledem k nestabilitě serveru firmy IC.cz uvádím termíny jízd na zahradní železnici Drásov zde na těchto stránkách, které nemají výpadky jako server IC.cz. Do konce roku se v Drásově bude jezdi ještě o vánočních svátcích 25. a 26. prosince a mezi svátky 30. prosince vždy od 12:00 do 16:00 hod. Vzhledem k nepřízni počasí samozřejmě teplé oblečení s sebou. Byl také otevřen nový webový portál: Muzeum polních železnic v Drásově.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice


Mikulášská jízda v Muzeu polní železnice

Dne 2.12.2012 se konala Mikulášská jízda v Muzeum polních železnic Drásov. Jak je patrné z fotografií, účast byla poměrně hojná jako každý rok. V areálu zahradní železnice došlo také určitým změnám - zastřešení stanoviště miluláše, a změně mikulášské pokrývky hlavy. Jako soupravy jezdily dieselové lokomotivy BN15 se dvěmi osobními vozy a BND30 se čtyřosým osobním vozem. Akumulátorové lokomotivy tentokrát odpočívaly v depu.

Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic


Používání vyhledávače Google a naši úzkokolejkaři a zahradními dráhaři

V posledních měsících kdy vyhledávač Google změnil pořadí svého vyhledávání a začal nás zavalovat haldou volovin z You-Tube a jiných videoportálů, galeriemi Rajce.net a jinými obrázkovými portály, shodli jsme se na tom, že bude lépe používat jiné vyhledávače než je snad příliš překombinovaný Google. Z našich vyhledávačů nám vcelku vyhovuje Seznam.cz a Jyxo.cz. Ze zahraničních vcelku nám úzkokolejkařům dobře fungují a vyhledávají Bing.com, Yahoo.com nebo jeho německá verze de.yahoo.com anebo třeba Lycos.com. Proč to píši sem, když se text hodí spíše do odborného IT časopisu? Protože ostatní vyhledávače nabízejí relevantnější výsledky vyhledávání pro normální smrtelníky a to i pro zahraniční vyhledávání než má překombinovaný a evidentní voloviny sypající Google. Další pojednání o vyhledáváčích bude na stránkách WEB-SEO.xf.cz.Poslední letošní jízda modelů na zahradní železnici pod Mniší horou

Dne 2.9.2012 jezdily modely zahradní železnice pod Mniší horou v Brně - Bystrci. Opět jsme měli pěkné slunečné počasí. V provozu se předvedly jak historické (M 13.0, M 25.0), tak současné soupravy ČSD+(Boržavská dráha) - ČD - JHMD (TU 48.0, TU 47.0). Provoz se dík pěknému počasí vydařil. Zamávali jsme končícímu létu a těšíme se na novou provozní sezónu 2013.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Zahradní železni Drásov - podzimní novinky

Léto a doba dovolených pomalu končí, ale nedá se to říci o pozdimní provozní sezoně Zahradní železnice Drásov. Krom některých nových provozních venkovních exponátů se chystá také vnitřní muzejní expozice polních, lesních a průmyslových drah s celou řadou propriet od luceren, traťového a zabezpečovacího materiálu až po vybavení dílen a oděvů. Během podzimu v měsíci září bude jezdit zahradní železnice každou sobotu a neděli do 16:00 s výjimkou standartního termínu 2.9.2012 kdy se jezdí do 18:00. Krom nových vnitřních i vnějších expozic muzea polní železnice přibyly v areálu také nové drážní kočky a ježci. Kočky je možno vidět i během provozu, ježky pouze ve večerních hodinách a v noci.

Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic Muzeum polních železnic
Drásov Drásov Drásov Drásov Drásov

Jízda modelů polních drah na zahradní železnici v Brně-Bystrci

Dne 5.8.2012 jezdily modely zahradní železnice pod Mniší horou v Brně - Bystrci. Opět jsme měli pěkné až možná příliš slunečné počasí. Sluníčko pálilo dík ozonové díře jak na Jadranu. V provozu se předvedly zejména soupravy polních drah a také úzkokolejných železnic ČSD-JHMD a DR-DB, kterým pálení jadranského slunce nevadilo. Celkově lze říci, že se ježdění modelů polních drah povedlo. Divácká návštěvnost byla i přez úmorné vedro poměrně hojná.

Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice Zahradní železnice

Novější úzkokolejné blogy