Železnice blog

Úzkokolejné Železnice - Česko - blogNovější úzkokolejné blogy

Zahájení sezony zahradní železnice Brno

Dne 1.5.2016 v neděli zahajuje letos sezonu zahradní železnice pod Mniší horou. K vidění budou kolejová vozidla našich a zahraničních úzkokolejek (ČD - ČSD, JHMD, DR - DB). Při vydatném jarním deštíčku bude délka kolejí zahradní železnice zkrácená. Při pěkném počasí bude délka trati železnice normální. K vidění bude např. loko. U37.0, TU29.0+Balmú, motorové vozy M11.0 a VT137, nákladní vozy TEVŽ. Z drážních staveb bude na místě jezevčík Steinbach a výhybkářská stanoviště.

JHMD odstraňují rádoby-bariéry

Tak nám společnost JHMD předvedla rádobyřešení nástupu vozíčkářů do svých diskutovaných motorových vozů M27.0 (hašišbeden) pomocí velmi strmých nájezdních ramp. Pomocník vozíčkáře, který tlačí vozík s příslušným vozíčkářem se zatížením cca 70-80 kg se na takové strmé rampě pořádně zapotí (zdatný člověk). Fyzicky méně zdatný pomocník vozíčkáře vytlačit vozík s postiženým do tak prudkého sklonu rampy dost dobře nedokáže. Celkově je zvláštní kolik médií o tomto počinu informuje jako o velmi kvalitním počinu či projektu dopravní společnosti na jihu Čech. Člověka, který obsluhuje postiženého na vozíku, toto lajdácké a amatérské řešení spíše naštve, ale co se divíme v Českém Kocourkově, že?

Nové modely LGB a nové ceny

Na koci roku 2015 a začátku roku 2016 představila firma LGB nové modely úzkokolejných železnic samozřejmě s novými (vyššími) cenami. Ceny zvýšila firma LGB také u startsetů z původních cca. 250-260,- eur na stávajích 315,- eur za startset. Citelné zdražení proběhlo i u dalších položek produktů LGB. Zajímavá je např. novinka modelu parní lokomotivy 99 5604, ale pořizovací cena a to ještě po slevě za cca. 470,- eur je celkem nezajímavá. DCC provedení zmíněného modelu je ještě o 200,- eur výše. Ke skutečnosti, že jde o jednoduchý model dvouspřežky, je cena poněkud vysoká. Provozovatele a příznivce modelových zahradních železnic tato skutečnost zajisté nepotěšila a nevíme co tím výrobce LGB docílí. Zřejmě jistým snížením odbytu, protože nejprve se musí zaplatit bydlení a obživa a pak to vše ostatní.

Jaro na Zahradní železnici v Drásově

Dne 26.3 a 27.3. 2016 (sobota a neděle velikonoční) je v provozu Zahradní železnice Drásov se svými chlupatými kocoury a kočkami, kteří se těší na Vaši návštěvu. Přístup do areálu zahradní železnice v Drásově je již bez problémů - rekonstrukce silnic již skončily v minulém roce. Nevíte kam o Velikonocích? Zajeďte si do Drásova u Brna na zahradní železnici.

Model - dioráma Tatranské Lomnice v měřítku 1:45 0m

Tak jsme koukali na obrázky modelu diorámatu Tatranské Lomnice s lanovkou a modelem Tatranské úzkokolejky ve velikosti Om. Měřítko bylo snad v pořádku, ale model "Električky" na metrovém rozchodu byl vybaven narážecím ústrojím vozidel normálního rozchodu, což u Tatranské Vinciální železnice nikdy nebylo. Další komentáře jak je model úžasný, nás upozornilo na fakt, že už asi uplynula velmi dlouhá doba po rozdělení bývalého Československa a ,že dnešní obyvatelé Česka jezdí asi raději do Alp než do Tater, protože v Tatrách je asi dráž.

Novější úzkokolejné blogy